Jest jednym z najpiękniejszych zamków w Polsce, a zarazem jedną z najwspanialszych rezydencji na terenie Dolnego Śląska. Zamek Książ, leżący w niewielkiej odległości od Wałbrzycha, od lat cieszy się ogromnym zainteresowaniem turystów. Z pewnością w czasie wycieczki w Sudety warto tak zaplanować trasę, by choć na chwilę zatrzymać się w tym miejscu.
Duma Dolnego Śląska – Zamek Książ
Ta potężna budowla może zadziwić nie tylko swą architekturą, ale i pięknym otoczeniem. Ten największy zamek na Śląsku kusi też licznymi tajemnicami, a legendy o ukrytych tu łupach wojennych do dziś przyciągają poszukiwaczy skarbów oraz przygód.
Wznoszący się nad wąwozem Pełcznicy zamek jest najważniejszą atrakcją na terenie Książańskiego Parku Krajobrazowego. Wzniesiony pod koniec XIII wieku w czasach księcia Bolka I w swych dziejach był poddawany licznym pracom budowlanym. W efekcie w jego architekturze łączą się ze sobą różne style. Dominuje barok, jednak i inne trendy w sztuce są tu doskonale widoczne. Z zamkowych wnętrz najlepiej znana jest barokowa sala Konrada, w której jeszcze nie tak dawno panowie zamku urządzali huczne imprezy. Innym symbolem zamku są wspaniałe tarasy, po których można do woli spacerować ciesząc się pięknym otoczeniem. Magii temu miejscu dodaje również jego historia.
Zamek Książ – podsumowanie
Należący do śląskich Piastów zamek od XVI wieku aż do II wojny światowej był własnością rodziny Hochbergów. Skonfiskowany przez hitlerowców a następnie zajęty przez sowietów zamek dość mocno ucierpiał. Do dziś krąży wiele historii na temat losów tej budowli w czasach II wojny światowej. W podziemiach zamku ma ponoć spoczywać ukryta tu przez Niemców „Bursztynowa Komnata” – jeden z cenniejszych skarbów, który zaginął w burzliwych czasach wojny.
Więcej artykułów o ciekawych atrakcjach turystycznych z Dolnego Śląska znajdziesz w serwisie sudecki.pl.