Z wizytą na zamku Grodno w Zagórzu Śląskim - 1 2024

Z wizytą na zamku Grodno w Zagórzu Śląskim

Zamek Grodno w Zagórzu Śląskim to obiekt, któremu z pewnością warto poświęcić swój czas. Tu, na szczycie góry Choina, można ujrzeć jedną z ciekawszych budowli na Szlaku Zamków Piastowskich. Zamek ten może się pochwalić historią sięgającą średniowiecza, pięknym otoczeniem oraz architektoniczną formą. Dlaczego warto zwiedzić ten obiekt? Jakie czynniki sprawiły, iż stał się on jednym z ważniejszych punktów w programie niemal każdej wycieczki po Górach Sowich?

Zamek Grodno powstał w miejscu wyjątkowym. Wysokie wzgórze Choina zapewniało naturalne warunki obronne, a piękna sceneria od samego początku urzekała. Zamek Grodno góruje nad doliną Bystrzycy Świdnickiej, a z jego murów rozciąga się piękny widok na Góry Sowie i Góry Wałbrzyskie. Takie otoczenie sprawia, iż zamek Grodno od lat cieszy się mianem jednej z najpiękniejszych i najbardziej malowniczo położonych warowni w Polce, a zainteresowanie jego zwiedzeniem wciąż utrzymuje się na bardzo wysokim poziomie. Tu każdy z nas znajdzie dla siebie coś ciekawego. Miłośników przyrody oczaruje rezerwat „Góra Choina”, który otacza zamek. Amatorów historii oczaruje z kolei przeszłość tego miejsca oraz legendy, które czynią ów zamek miejscem niezwykłym. Co wiemy o losach tej budowli?
Wiadomo, że drewniana strażnica w tym miejscu powstała już w okresie wczesnego średniowiecza, jednak pierwsze wzmianki na temat tego zamku pochodzą z 1315 roku. W tym czasie zamkowe wzgórze znajdowało się w granicach potężnego księstwa świdnicko-jaworskiego – jednego z najważniejszych księstw na terenie ówczesnego Dolnego Śląska. Dlaczego zbudowano zamek w tym miejscu? Najprawdopodobniej po to, by zapewnić bezpieczeństwo kupcom, korzystającym ze szlaku handlowego prowadzącego wzdłuż doliny Bystrzycy. W dziejach tego zamku rolę bardzo ważną odegrał książę Bolko I Surowy, uznawany za inicjatora budowy tej warowni, oraz Bolko II Mały, dzięki któremu dokonano rozbudowy zamku górnego.

W ostatnich latach XIV stulecia, Zagórze Śląskie oraz tutejszy zamek stały się częścią Korony Czeskiej. Dzięki źródłom z XV wieku wiemy, iż obiekt ten służył m. in. jako siedziba rycerzy-rozbójników, wśród których wyróżniał się Jerzy Mühlheim (znany też jako Puschke). W latach 60-tych XV wieku, zamek Grodno stał się własnością rodu Czettritzów, a następnie Macieja von Logau. Z woli tego ostatniego, obronny zamek został przebudowany w stylu renesansowym. W tym czasie powstały takie obiekty, jak: dolny dziedziniec, obronne basteje oraz charakterystyczna brama wejściowa z budynkiem mieszkalnym. Do dziś zachowało się wiele pięknych detali architektonicznych z tego okresu, przy czym największym zainteresowaniem zwiedzających ciszą się portale na zamku górnym. Wykonane z szarego piaskowca, bez wątpienia są cennymi dziełami sztuki.

Co działo się dalej z zamkiem? Wiele strat zadano mu w czasie wojny trzydziestoletniej, trudnym okresem był też koniec XVII wieku i ówczesny bunt chłopów z okolicznych wsi. W XVIII wieku zamek Grodno przestał służyć jako magnacka rezydencja, a na jego terenie pozostała już tylko służba. Na szczęście w XIX wieku obiektem zainteresował się prof. Johann Gustav Büsching z Wrocławia, dzięki któremu zamek został uratowany przed całkowitym zniszczeniem. Od kilkunastu lat obiekt ten jest własnością gminy Walim, a dzięki swej atrakcyjności, stał się jednym z najważniejszych punktów w programie każdej wycieczki po tej części Dolnego Śląska. Piękna architektura, ciekawe dzieje oraz malownicza sceneria sprawiają, iż każdy z nas może się w tym miejscu poczuć doskonale.

Jeden komentarz w temacie “Z wizytą na zamku Grodno w Zagórzu Śląskim

Dodaj komentarz