Skarby Wielkopolski: zamek w Kórniku - 1 2024

Skarby Wielkopolski: zamek w Kórniku

Wielkopolska może oczarować nas cennymi zabytkami dawnej architektury, a piękne zamki i pałace stanowią w tej części kraju niezwykle ważną grupę budowli. Jedną z tych najpiękniejszych jest zamek w Kórniku, który będzie ciekawym celem wycieczki i dla miłośników historii, i dla tych, których fascynuje świat przyrody. Dlaczego warto zwiedzić to miejsce?

Z kart historii – zamek w Kórniku i jego dzieje

Zamek w Kórniku to obiekt, który może się pochwalić bardzo ciekawą historią. Wzniesiony w pierwszej połowie XV wieku, był budowlą obronną, wzniesioną na wyspie otoczonej bagnami. Do dziś z tej budowli zachowały się fragmenty murów oraz średniowiecznych piwnic. O tym, że rezydencja wzniesiona przez Górków odgrywała niegdyś rolę bardzo ważną, może świadczyć zarówno jej rozmiar, jak i lista znanych gości, na której pojawia się m. in. nazwisko Henryka Walezego. Pod koniec XVI wieku zamek przechodzi w ręce Czarnkowskich, którzy szybko sprzedają go Grudzińskim. Częste zmiany właścicieli kończą się w 1676 roku, kiedy to panami Kórnika stają się przedstawiciele rodziny Działyńskich. Z tej rodziny wywodzi się wiele znanych osobistości, dzięki którym zarówno Kórnik, jak i wzniesiona na jego terenie rezydencja, mogły się cieszyć pomyślnym rozwojem. Do osób wyjątkowo zasłużonych dla tego rodu zalicza się Teofilia Działyńska, znana jako Biała Dama z Kórnika. To ona przebudowała zamek w Kórniku, to ona sprawiła, że stał się on jednym z najważniejszych ośrodków życia kulturalnego na mapie ówczesnej Wielkopolski. Jej prace kontynuował Tytus Działyński, władający Kórnikiem od 1826 roku. To z jego woli zamek w Kórniku został przebudowany w stylu neogotyckim, to on zapoczątkował funkcjonowanie słynnej Biblioteki Kórnickiej. Był to najlepszy okres w dziejach Kórnika i tutejszego zamku. Podobną informacje znajdziemy również na stronie https://opoleinfo.pl/.

Po śmierci Tytusa Działyńskiego, zamkiem władał jego syn. Dla Jana ważniejsza była jednak rezydencja w Gołuchowie, której i on, i jego żona – Izabela z Czartoryskich, poświęcali bardzo dużo uwagi. Jan zmarł bezpotomnie w 1880 roku, dlatego też zamek w Kórniku stał się własnością jego siostrzeńca, Władysława Zamoyskiego. Hrabia Władysław również nie doczekał się potomstwa, dlatego też swe dobra postanowił przekazać państwu polskiemu. W ten sposób powstała fundacja „Zakłady Kórnickie” , działająca od 1924 roku aż do czasów II wojny światowej. Reaktywowana w 2001 roku, znów ma swą siedzibę na zamku w Kórniku. A co z samym zamkiem? Ten stanowi ważny punkt w programie każdej wycieczki po Wielkopolsce, a wśród zaglądających tu gości nie brak miłośników historii, sztuki oraz przyrody. Jakie atrakcje czekają na nich w tym pięknym zamku?

Zamek w Kórniku: co można tutaj zobaczyć?

Współczesny zamek to przede wszystkim ważna atrakcja turystyczna oraz miejsce, które w dalszym ciągu służy polskiej nauce i kulturze. Rezydencja ta jest ciekawym przykładem neogotyku angielskiego – stylu, który w XIX wieku cieszył się bardzo dużą popularnością. Charakterystyczną ozdoba zamku jest duże okno z łukiem Tudora oraz taras, z którego rozciąga się wspaniały widok na Jezioro Kórnickie. Ważnym elementem tej budowli jest też neogotycka wieża, która już z daleka przyciąga uwagę turystów.
A co z wnętrzami? Obecnie są one wykorzystywane jako siedziba muzeum, kuszącego cennymi zbiorami malarstwa oraz kolekcją mebli z różnych okresów historycznych. Nie brak tu również ciekawych wyrobów z porcelany oraz srebra, którym również warto się uważniej przyjrzeć. Całość robi ogromne wrażenie na zwiedzających i sprawia, że wizyta w murach rezydencji kórnickiej na długo pozostaje w ich pamięci. W czasie zwiedzania tego zamku warto zwrócić również uwagę na słynną Bibliotekę Kórnicką – jedną z największych bibliotek w Polsce, w której zgromadzono około 350 tysięcy książek i około 15 tysięcy rękopisów. Zwiedzanie zamku warto połączyć ze spacerem po Arboretum Kórnickim, które stanowi nie lada gratkę dla wszystkich miłośników drzew i krzewów.

Zamek w Kórniku jest miejscem wyjątkowym, a pobyt na jego terenie dla każdego z nas może się okazać niezwykłą przygodą. To miejsce kusi urokiem i swą przeszłością, a zgromadzone tu zabytki na każdym z nas mogą zrobić ogromne wrażenie.