Szlak Orchlich Gniazd na Śląsku jest jednym z piękniejszych miejsc w Polsce. Zachwyca widokami, klimatem i majestatem zamków. Warto wybrać się na wakacyjną wyprawę i odkryć jego sekrety i historię zaklętą w zimnych kamieniach.
10 wyjątkowych zamków na Szlaku Orlich Gniazd
1. Zamek Mirów
Aktualnie zamek ten jest zamknięty dla zwiedzających, ponieważ przeszedł pod opiekę rodziny Laseckich. Nie mniej, celem prowadzonych tam remontów jest udostępnienie go dla turystów. Warto odwiedzić to miejsce ze względu na piękne widoki roztaczające się dookoła zamku. Sama budowla również robi wielkie wrażenie, nawet pomimo licznych rusztowań.
Zamek Mirów powstał dzięki królowi Kazimierzowi Wielkiemu.
2. Zamek Bobolice
Znajdujący się nieopodal zamku Mirów, również znajduje się w ręku rodziny Laseckich. Tutaj jednak prace remontowe się zakończyły i możliwe jest zwiedzanie jego komnat. Na dziedzińcu oraz w korytarzach stoją gwardziści, a przewodnik, z którego usług można skorzystać, zdaje się być nie z tej epoki. Za budowę zamku Bobolice również odpowiedzialny jest Kazimierz Wielki.
3. Zamek Królewski w Olsztynie
Piękny i rozległy zamek, którego część udostępniona została dla turystów. Ze szczytu baszty rozciągają się piękne widoki na okolicę, a pobliskie tereny są ogrodzone i pokryte zieloną trawą oraz wielkimi głazami. Na terenie błoni zamkowych często wypasane są owce. Miejsce jest niezwykle urokliwe i spokojnie można spędzić tu długie godziny.
4. Zamek Ogrodzieniec
Jeden z najbardziej rozpoznawalnych punktów Szlaku Orlich Gniazd, w którym każdego roku organizowana jest rekonstrukcja Najazdu Barbarzyńców oraz liczne turnieje rycerskie. Zamek utrzymany jest w pięknym stanie i oferuje turystom moc wrażeń, nawet podczas najspokojniejszych okresów. Położony został w najwyższym miejscu Jury Krakowsko-Częstochowskiej, przez co widok zapierają dech w piersiach – szczególnie ze szczytu malowniczej baszty.
Tutaj ogólnodostępnych jest wiele komnat i sal, które warte są zobaczenia. Warto jednak dwa razy zastanowić się przed wejściem do sali tortur, a już szczególnie przed czytaniem opisów danych urządzeń i instrukcji ich obsługi.
5. Ruiny zamku Bąkowiec w Morsku
Ruiny tego zamku znajdują się na terenie ośrodka wypoczynkowego Morsko Plus, ale na szczęście nie ma problemu z dostaniem się w pobliże murów. Zamek jest zamknięty ze względu na jego stan techniczny. Mimo to, a może właśnie dzięki temu robi ogromne wrażenie nawet z zewnątrz. Sprawia wyjątkowo mroczne wrażenie, szczególnie jeśli wspomni się o legendzie, według której pan na zamku został powieszony, a po dziś dzień w trakcie burzy można zobaczyć jak wisi na szubienicy na szczycie najwyższej baszty.
6. Zamek w Będzinie
Wejście na dziedziniec zamku jest bezpłatne, a bilety za obejrzenie wystawy wewnątrz sal są dosyć tanie. Kolekcja niestety jest dość skromna i zawiera kilka sztuk historycznej broni białej oraz pojedyncze zdjęcia zamku z krótką jego historią.
Miejsce to odwiedzali tacy władcy jak August II Mocny czy Jan III Sobieski.
7. Zamek Tenczyn w Rudnie
Najlepiej dofinansowany i najbardziej zadbany zamek na całym Szlaku Orlich Gniazd. Ogromny teren zarówno w murach, jak i na zewnątrz. Wszystko to otoczone bajeczną zielenią i pięknymi widokami. Zamek położony jest w takim miejscu, że największe wrażenie robi podczas zachodów słońca, kiedy jego mury stają się czerwone i sprawiają wrażenie, jakby cała budowla była oderwana od rzeczywistości. W ramach spaceru można poszukać tu również amonitów, których znajduje się tu całkiem sporo.
8. Zamek Lipowiec w Babicach
Najlepiej zachowany i aktualnie remontowany zamek, który zachwyca swoim pięknem. Masywny i potężny wznosi się nad okolicą i raduje oczy podróżnych. Cena biletu zawiera wejście na dziedziniec, interesujące wystawy, a także wieżę widokową. Tutaj należy jednak zachować ostrożność, ponieważ przejście jest ciasne, a schody wąskie. W dodatku ostatni etap pokonuje się z pomocą żelaznej drabiny. Mimo wszystko widoki warte są odrobiny wysiłku!
Zamek Lipowiec na pewnym etapie swojego istnienia pełnił funkcję więzienia dla heretyków i grzesznych duchownych.
9. Zamek Korzkiew
Mimo, że aktualnie pełni funkcję hotelu, to gospodarze postarali się, aby nie stracił swojego pierwotnego uroku. Istnieje również możliwość zwiedzenia całego zamku-hotelu, co można uczynić samodzielnie lub z przewodnikiem. Niezależnie od wybranej opcji, trzeba taką chęć wyrazić na recepcji. Zwiedzanie zamku jest darmowe, ale należy poinformować obsługę o swoich planach.
10. Zamek w Pilicy
Piękny zamek, który zaliczany jest jako Pałac w Pilicy. Aktualnie zamknięty, ze względu na jego stan techniczny oraz sytuację prawną. Na przestrzeni lat przechodził z rąk do rąk, a w pewnym momencie pełnił funkcję zakładu poprawczego dla młodzieży. Mimo to warto obejrzeć go z zewnątrz, a także przespacerować się po jego okolicy i obejrzeć liczne rzeźby, fontanny i altany.
Uroki Szlaku Orlich Gniazd
Trasa turystyczna, która od początku do końca warta jest poznania. Na całej swojej długości zachwyca widokami, niepowtarzalnym klimatem oraz wspaniałą historią, którą można stopniowo poznawać. Wymienionych 10 zamków to jedynie część wszystkiego, co warto zobaczyć w tej okolicy. Nie mniej jednak, od czegoś trzeba zacząć, a rzadko zdarza się możliwość zwiedzenia całego szlaku podczas jednego wyjazdu. Nie mniej jednak, od czegoś trzeba zacząć.