zamek-wisnicz

Polskie zamki – Nowy Wiśnicz

Potężny zamek w Nowym Wiśniczu to jedna z tych budowli, obok których nie można przejść obojętnie. Potężne bastiony, ciekawa historia oraz malownicza okolica sprawiają, że zamek ten będzie ciekawym celem wycieczki – nie tylko dla miłośników historii. Co warto wiedzieć na temat tego obiektu?

Zamek, należący dawniej do Kmitów i Lubomirskich, jest turystyczną wizytówką miejscowości Nowy Wiśnicz oraz jedną z ciekawszych budowli obronnych na terenie Małopolski. Historycy sztuki zgodnie twierdzą, iż jest to jedno z najcenniejszych dzieł wczesnobarokowej architektury rezydencjonalno – obronnej na terenie państwa polskiego. O wyjątkowości zamku świadczy zarówno jego architektoniczna forma, jak i ciekawa przeszłość. Zamek ten powstał w XIV wieku, a więc w okresie, gdy Nowy Wiśnicz należał do rodziny Kmitów. Przedstawiciel tego rodu, Piotr V (marszałek wielki koronny na dworze Zygmunta Starego), przyczynił się do pierwszych poważnych zmian związanych z wyglądem tego zamku. To dzięki niemu rezydencja ta zyskała renesansową formę. Kolejne zmiany nastąpiły w XVII i XVIII stuleciu.

W latach 1615-1621, za czasów Stanisława Lubomirskiego, zamek został przebudowany zgodnie z projektem Macieja Trapoli. W początkach wieku XVIII budowla ta została rozbudowana. Niestety, wkrótce zamek został zniszczony przez pożar, a odbudowa potężnej rezydencji stała się możliwa dopiero po zakończeniu II wojny światowej. Dziś ten piękny zamek jest cennym zabytkiem oraz ważną atrakcją turystyczną, dzięki której do Nowego Wiśnicza chętnie zaglądają wycieczki z różnych zakątków Polski. Co można tu obecnie zobaczyć?

Zamek Lubomirskich w Nowym Wiśniczu, w swej obecnej formie, jest piękną budowlą obronno-rezydencjalną, która godnie reprezentuje styl wczesnobarokowy. Nie brak tu jednak i tych elementów, które przypominają o dawnej, renesansowej formie zamku. Pięć baszt, czworoboczny zamek i wewnętrzny dziedziniec – oto atrakcje, które przyciągają tu miłośników obronnej architektury z całego kraju.

Zamek w Nowym Wiśniczu może się też pochwalić ciekawymi wnętrzami, a w trakcie spaceru po jego terenie można ujrzeć wiele pięknych, barokowych portali. Każdy z nich jest ciekawym dziełem sztuki o ogromnej wartości artystycznej i historycznej. W trakcie zwiedzania zamku warto też zwrócić uwagę na obramowania okienne oraz dekoracje stiukowe. Dumą zamkowego wnętrza są też polichromie oraz galeria widokowa, dzięki której można nacieszyć się piękną panoramą Nowego Wiśnicza i jego najbliższej okolicy.

A jeśli chcesz wiedzieć, jakie zamki można zwiedzić w polskich górach, zapraszamy na www.goryinfo.pl.