Mata do akupresury jest zwykle wykonana z tworzywa sztucznego i miękkiego materiału. Na wierzchu została „posypana” kolcami z zaokrągloną końcówką. Mata z kolcami została wynaleziona w latach 60-tych XX wieku i od tego czasu jej zalety są powszechnie uznawane.
Małe kolce, z których ta mata się składa mają zdolność do wykonywania masażu wzdłuż kręgosłupa według tradycyjnej medycyny chińskiej. W ten sposób osoby leżące otrzymują kompletny, pasywny masaż całego ciała.
Jak stosować matę, aby można było na niej odpocząć?
Leżąc na macie. Kolce zostały wykonane zwykle z hipoalergicznego i certyfikowanego materiału. Muszą one lekko naciskać na ciało, ale należy unikać przeciążeń. Możesz ją stosować o każdej porze dnia, jak długo chcesz i w każdych warunkach. Nawet w przypadkach, gdy odczuwasz ból, np. ból pleców lub stawów czy bóle głowy.
Leżenie na takiej macie pozwala się zrelaksować i uwolnić od napięcia, które może być zarówno przyczyną, jak i konsekwencją samego bólu. Wystarczy kilka minut i niewielka przestrzeń wolnej podłogi. Na początku kolce mogą powodować lekki dyskomfort, ale wraz z upływem czasu uczucie dyskomfortu ustępuje ogólnemu samopoczuciu i odprężeniu.
W szczególności wygodne leżenie na macie z kolcami przez 10-15 minut dziennie może przynieść następujące korzyści:
- uwalnianie oksytocyny, hormonu dobrego samopoczucia. Pełni on także funkcję regulowania ciśnienia krwi, temperatury ciała i modulowania obrony immunologicznej;
- reguluje przemianę materii;
- poprawia krążenie krwi;
- poprawia powierzchowne krążenie limfatyczne;
- pomaga w naturalnym procesie usuwania i wydalania toksyn;
- bezpośrednio stymuluje układ nerwowo-ruchowy, korzystnie wpływając na mięśnie;
- rozluźnia główne napięcie mięśniowe, często odpowiedzialne za bóle karku, głowy, pleców i rwy kulszowej;
- zmniejsza stres;
- poprawia cykl snu i czuwania, a wraz z nim apetyt;
- pozwala się zrelaksować;
- może działać jako łagodny środek przeciwbólowy, gdy jest stosowany regularnie i przez ponad 15 minut dziennie;
- mata jest niezbędnym elementem w praktykowaniu jogi.
Przeciwwskazania są minimalne. Oczywiście nie jest to zalecane dla osób z problemami skórnymi, takimi jak rany, egzema, opryszczka. Czy dla osób cierpiących na kruchość naczyń włosowatych oraz dla osób z problemami krążenia. Należy zachować ostrożność również w czasie ciąży.