Jest to jedno z najczęściej stosowanych maseł roślinnych w przemyśle kosmetycznym. Masło shea pozyskiwane jest z nasion Vitellaria paradoxa (lub Butyrospermum parkii ), rośliny należącej do rodziny Sapotaceae. Drzewo shea rośnie spontanicznie w Afryce Zachodniej, w pasie klimatycznym rozciągającym się od Senegalu po Sudan i docierający do Etiopii. Żyje długo, od 200 do 300 lat, a okres maksymalnej produktywności osiąga około 50 lat.
W Afryce, gdzie drzewo shea jest uważane przez wiele społeczności za święte, produkcja tego masła jest źródłem dochodu, pożywienia, środków leczniczych i upiększających. Stosuje się go nie tylko jako olej do smażenia, ale także w celu łagodzenia reumatyzmu, zatkanego nosa i kaszlu, zapobiegania rozstępom w ciąży oraz ukąszeń owadów. Na Zachodzie jest używany głównie w przemyśle czekoladowym jako substytut masła kakaowego oraz w kosmetykach do formułowania produktów pielęgnacyjnych nawilżających, zmiękczających i przeciwstarzeniowych.
Charakterystyka masła shea
Zmienny kolor, od kości słoniowej do żółtej, jest stały w temperaturze pokojowej. Ma gładką konsystencję i topi się w temperaturze od 31°C do 37°C. Zatem topi się w kontakcie z ciepłem ciała. Gdy nie jest rafinowany, może mieć silny zapach, który jednak znika po rozprowadzeniu na skórze. Masło shea posiada frakcję zmydlającą, złożoną głównie z kwasu stearynowego i oleinowego. A także frakcję niezmydlającą się, którą tworzą substancje odpowiedzialne za jego dobroczynne właściwości. Masło jest bogate w witaminę E i witaminę A, posiada większą ilość kwasów tłuszczowych niż oleje takie jak oliwa, olej z pestek winogron czy rzepakowy.
Właściwości masła shea
Masło shea jest wykorzystywane w przemyśle kosmetycznym ze względu na swoje właściwości zmiękczające, przeciwzapalne i przeciwutleniające. Stosuje się go na trądzik, oparzenia, łupież, suchą lub zaognioną skórę, swędzenie, egzemy. Łagodzi ukąszenia owadów. Zmniejsza widoczność blizn, rozstępów, ran, zmarszczek. Przynosi ulgę przy artretyzmie i bólach mięśni.
W rzeczywistości nie ma jeszcze wystarczających dowodów naukowych na poparcie stosowania masła shea w zapobieganiu rozstępom i odparzeniu. Jednakże na pewno pomaga w poprawie wyglądu cellulitu i blizn, leczeniu łupieżu czy łagodzeniu egzemy, zapalenia skóry i łuszczycy.
Shea ma dwie odmiany: odmianę paradoxa, która rośnie na ziemiach na zachodzie, oraz odmianę Nilotic, która rośnie na wschodzie. Masło można wyekstrahować z obu odmian. Ten uzyskany z nasion Vitellaria nilotica zawiera więcej kwasu oleinowego i ma miękką i kremową konsystencję.
Jesteś ciekaw jak można wykorzystać dobroczynne właściwości masła shea? Zajrzyj do poniższego artykułu https://www.hotel-europa.com.pl/jak-uzywac-masla-shea/ i przekonaj się jak dbać o siebie podczas wakacji.