atrakcje-slask

Piekarskie sanktuarium – odkryj piękno śląskiej sztuki sakralnej

Jest ważnym miejscem dla wielu mieszkańców Górnego Śląska, kusi też miłośników historii i sztuki. Piekarskie sanktuarium to nie tylko miejsce kultu, ale i obiekt, który skutecznie przyciąga uwagę krajoznawców. Co warto wiedzieć na temat tego miejsca?

Kult Matki Boskiej Piekarskiej

Kult maryjny w Piekarkach Śląskich może się pochwalić długą historią. Piekary Śląskie już XV wieku stały się ważnym ośrodkiem pielgrzymkowym, przy czym dla ruchu pielgrzymkowego najważniejsze są tu pielgrzymki z Tarnowskich Gór. Ich tradycja sięga początku XVII wieku i wiąże się z zarazą, jaka nękała wówczas rejon tego miasta. Cudowne ustąpienie zarazy po wizycie w Piekarach sprawiło, że tutejszy obraz Madonny zyskał na wartości. W 1680 roku, gdy wybuchła zaraza w Pradze, obraz z Piekar został „wypożyczony” do Pragi. Tam wziął udział w procesji, dzięki której zaraza została pokonana. Niestety, dziś pielgrzymi odwiedzający Piekary Śląskie mogą podziwiać tylko kopię cudownego obrazu. Co się stało z oryginałem? W 1702 roku, w związku z niespokojną sytuacją, obraz został wywieziony do Opola. Tam pozostaje do dziś, z kolei w Piekarach można podziwiać jego wierną kopię – otoczoną równie wielkim kultem, jak oryginalny wizerunek Madonny.

Bazylika i jej dzieje

Choć cudowny obraz, najważniejszy obiekt kultu, znajduje się w Opolu, Piekary Śląskie wciąż mogą się pochwalić piękną bazyliką. Co warto wiedzieć na temat historii tego miejsca?
Piekarska bazylika w swej obecnej formie pochodzi z wieku XIX, jednak historia piekarskiego kościoła ma znacznie dłuższą historię. Wiadomo, że już w początkach XIV wieku powstał tu drewniany kościół, którego patronem był św. Bartłomiej. W połowie XIX wieku ksiądz Alojzy Ficek zaczął starania o rozpoczęcie budowy nowego, większego kościoła. Tę budowlę można podziwiać do dziś. To murowana świątynia w stylu neoromańskim, której najbardziej charakterystycznym elementem są liczące 70 metrów wysokości wieże. W trakcie zwiedzania bazyliki warto też przyjrzeć się figurom 12 Apostołów, które zostały ustawione przed głównym wejściem do świątyni.

A co można zobaczyć we wnętrzu bazyliki? Tu dominuje styl neobarokowy. W czasie zwiedzania bazyliki koniecznie trzeba zwrócić uwagę na ołtarz główny, z którym znajduje się obraz Matki Boskiej Piekarskiej, w 1925 roku ukoronowany koronami papieskimi. Wspaniale prezentuje się też ambona w kształcie łodzi, którą zdobi płaskorzeźba Apostołów z siecią.

Z wizytą na Rajskim Placu

Wielką atrakcją dla turystów, którzy odwiedzają Piekary Śląskie i tutejsze sanktuarium, jest Rajski Plac. Znajduje się on tuż przy bazylice, a jego najważniejszą ozdoba są krużganki i drewniane płaskorzeźby przedstawiające stacje Drogi Krzyżowej. Uwagę przyciąga też neoromańska kaplica św. Archanioła Rafała, pochodząca z 1890 roku. Jest ona miejscem ważnym m. in. ze względu na fakt, iż w jej wnętrzu zachował się zabytkowy ołtarz – jedyna zachowana pamiątka, która pochodzi z wnętrza dawnego kościoła św. Bartłomieja.

Jeżeli podróżujesz po pięknym Śląsku, nie zapomnij też o najciekawszych atrakcjach Jaworzna.

Z wizytą na Kalwarii

Kalwaria to kolejne miejsce, które przyciąga i pielgrzymów, i turystów-krajoznawców. Tu, na wzgórzu Cerekwica, można zobaczyć neogotycki kościół z końca XIX wieku oraz zabytkowe kapliczki. Dróżki Różańcowe, stacje Drogi Krzyżowej oraz takie obiekty, jak Wieczernik czy Pałac Heroda – oto zabytki, z jakimi można się spotkać w trakcie spacerów po kalwaryjskim wzgórzu.

Bazylika oraz Kalwaria to najważniejsze atrakcje, z jakimi kojarzone są Piekary Śląskie. Warto im poświecić nieco więcej uwagi w trakcie wycieczki po tym mieście, warto też lepiej poznać ich dzieje. Są to przecież obiekty, których piękno docenią nie tylko pielgrzymi, ale i ci, którzy kochają zabytkowe budowle.