Dolny Śląsk to magiczna kraina, która oczaruje i miłośników przyrody, i tych, którzy stawiają na wycieczki śladami historii. Gdzie warto się wybrać? To kilka miejsc, którym z pewnością warto poświęcić nieco więcej uwagi.
Wrocław – miasto pełne zabytków
W stolicy Dolnego Śląska z cennymi zabytkami spotkamy się na każdym kroku. Nawet w ogrodzie zoologicznym, którego dumą jest nowoczesne Afrykarium, ujrzymy zabytkowe pawilony, przypominające o XIX-wiecznym rodowodzie tego miejsca. Spacery w rejonie rynku, wędrówki po Ostrowie Tumskim czy wycieczki śladem wrocławskiej społeczności żydowskiej – oto wybrane propozycje dla tych, którzy chcą zwiedzić to niezwykłe miasto i poznać jego skarby.
Książ – potężna rezydencja Hochbergów
Zamek ten może się pochwalić historią sięgającą XIII wieku, a jego powstanie wiąże się z działalnością Piastów śląskich. Do historii trafił on jednak jako obiekt związany z Hochbergami, którzy rozbudowali ów zamek i opiekowali się nim aż do czasów II wojny światowej. Liczne tajemnice, związane z niemiecką okupacją oraz podziemnymi tunelami, piękne wnętrza oraz malownicze otoczenie zamku – oto czynniki, dzięki którym Książ jest miejscem tak chętnie zwiedzanym przez gości z całego świata. Tu każdy z nas może nacieszyć się widokiem cennych pamiątek z dawnych czasów, a jednocześnie w ciekawy sposób poszerzyć swą wiedzę na temat historii.
Świdnica – śladem zabytków z listy UNESCO
To wspaniałe miasto zachwyca malowniczym rynkiem, potężną katedrą oraz drewnianym kościołem, który – nie bez powodu – został wpisany na listę UNESCO. Wzniesiony w połowie XVII wieku na mocy traktatu pokojowego, kończącego wojnę trzydziestoletnią, jest obiektem wyjątkowym. Piękny wystrój wnętrza, imponujące rozmiary oraz historia, z którą można się zapoznać podczas zwiedzania świątyni – oto powody, dla których z pewnością warto odwiedzić to miejsce.
Czermna – kaplica pełna czaszek
Choć to miejsce kojarzone jest raczej z dość ponurą atmosferą, niemal każdy przewodnik po Dolnym Śląsku poświęca mu sporo uwagi. Dlaczego? Bo leżąca w pobliżu tętniącej życiem Kudowy Czerna znana jest z tak niezwykłego skarbu, jakim jest kaplica czaszek. W jej wnętrzu jako dekorację wykorzystano ponad 3 tysiące czaszek oraz około20 tysięcy ludzkich kości. Przypominają one o licznych ofiarach wojen oraz epidemii, których w dziejach Dolnego Śląska nie brakowało. To miejsce to jednocześnie przestroga dla każdego z nas, a jednocześnie niezwykły grób, który urzeka swą tajemniczą atmosferą.
Wieża książęca w Siedlęcinie
Dolny Śląsk jest krainą pełną obronnych zamków, wielkich rezydencji oraz tak cennych pamiątek z czasów średniowiecza, jak wieża książęca w Siedlęcinie. Wieża ta jest zabytkiem wyjątkowym, nie ze względu na swa architektoniczną formę, ale malowidła, które można podziwiać w jej wnętrzu. Tworzą one coś w rodzaju średniowiecznego komiksu, dzięki któremu możemy zdobyć wiele cennych wiadomości na temat rycerzy oraz życia w dawnych czasach.
Dolny Śląsk to wyjątkowa kraina, którą z pewnością warto lepiej poznać. Nie brak tu wspaniałych miast i cennych zabytków, dzięki którym każdy z nas może przeżyć tu jedyną w swoim rodzaju przygodę.
Dolny Śląsk to jest w ogóle najlepsze miejsce dla osób zainteresowanych zwiedzaniem zamków.